Mi is a virtuális privát szerver?
A számítógépek általában fizikailag létező dolgok: elektronikai elemekből (integrált áramkörökből) felépített központi egység értelmezi és hajtja végre a programokat. A virtuális számítógép ellenben fizikailag nem létezik: a felépítése csupán egy szimuláció, egy olyan számítógépes program, ami egy létező fizikai számítógépet, vagy egy fizikailag nem felépített számítógép működését szimulálja. Ez valójában egy teljes számítógép egy másik számítógépen belül.
A Virtuális Privát Szerver egy létező fizikai szerveren futó szimulált számítógép, ami a fizikai szerveren futó többi virtuális szerverrel osztozik a fizikai szerver erőforrásain, mint a memória, processzoridő, hálózat, háttértár. A Virtuális Privát Szerveren tárolhatnak emaileket, dokumentumokat, multimédiás fájlokat és akár cloud computing is kialakítható velük.
Több elterjedt virtualizációs megoldás is létezik (teljes virtualizáció, paravirtualizáció, operációs rendszer szintű virtualizáció, részleges virtualizáció, hardver támogatott virtualizáció, hosztolt környezet). Megoldásunk segítségével változtatás nélkül lehet operációs rendszereket futtatni.
A következő ábrán látható a virtualizáció modellje.
Szolgáltatásunk által alkalmazott virtualizációs megoldás para- (vagy teljes) virtualizációt megvalósító megoldás. Ahogy az ábrán is látszik, a megvalósítás kellően bonyolult, hiszen a vendég operációs rendszer számára egy virtuális hardvert kell szimulálnunk. Cserébe viszont “bármilyen” operációs rendszert képesek futtatni ezek a megoldások. Ilyen esetben a gazda operációs rendszer kernelén kívül futni fog a vendég operációs rendszer kernele is, amely eltérhet (pl. a gazda egy linux kernel, míg a futtatott operációs rendszer windows is lehet).
A szolgáltatás leírása
Cégünk paravirtuális gépeket biztosít ügyfeleinek, amelyen ilyen módon tetszőleges operációs rendszert lehet futtatni.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak a felhasználóknak, akik nem kívánnak hardvert vásárolni és annak a karbantartásával foglalkozni, hanem egy meghatározott feladatra keresnek olcsó és gyors megoldást. A hardverrel kapcsolatos beruházások és karbantartási feladatok helyett így a felmerült probléma megoldására és üzemeltetésére koncentrálhatnak.
Példák a felhasználási lehetőségekre
- Saját email vagy webszerver üzemeltetése olyan szerveroldali alkalmazással, amelyet nem tudunk tárhelyszolgáltatónál futtatni az ott érvényben lévő szabályok korlátozásai miatt.
- Megbízható üzemeltetés. A tárhelyszolgáltatók ügyfelei között mindig akadnak olyanok, akik olyan alkalmazásokat futtatnak, amelyek nem túl biztonságosak illetve rosszul tervezettek. Tipikusan a házilag gyártott php programokra igaz ez. Ilyen esetben komoly kockázata van annak, hogy egy ilyen rosszul megírt programot feltörve a rosszindulatú támadó megbénít több száz, esetleg ezer ügyfél weboldalát is.
- Egyéb szervereink távoli felügyeletét, monitorozását végezzük.
- Kollaborációs platformként használva több telephely esetén egy mindenki által gyorsan elérhető szerveren dolgoznak a kollégák.
- Cloud computing funkciók megvalósítására.
- Adatbázis futtatása.
A Virtuális Gépek általános jellemzői
- Saját publikus IP cím.
- Teljes körű hozzáférés ssh-n vagy Remote Desktopon keresztül.
- Tűzfal alkalmazása minden esetben javasolt.
- Üzem közben növelhető erőforrások (memória, merevlemez tárhely).
- Raid (tükrözött) háttértár.
- Üzemeltetési ismereteket igényel, vagy választható hozzá külön rendszergazdai felügyelet.
- Szerver újraindítás, szolgáltatás indítás/leállítás (pl. ssh) kérésre az ügyfélszolgálaton keresztül.
Választható Virtuális Alkalmazásgépek
Kiknek javasoljuk: Azoknak a felhasználóknak, akiknek meghatározott feladatot kell elvégezniük és időt szeretnének megtakarítani a rendszer üzembe állításával. Ezeknek a rendszereknek a használatához nem szükséges mélyreható rendszerismeret, mivel előre konfigurált és telepített alkalmazásokat tartalmaznak. Ettől függetlenül tűzfal telepítése minden esetben erősen javasolt!
- WordPress – A WordPress egy személyes publikálási rendszer PHP és MySQL alapokon építve, a GPL licenc alatt kiadva.
- Mediawiki – A MediaWiki szabad szoftverű wikicsomag, mely a Wikipediához készült, de manapság már a Wikimedia Alapítvány több projektje, és más wikik is használják.
- Joomla – Szabad forráskódú tartalomkezelő (CMS) rendszer, weboldalak készítésére.
- Drupal – Szabad forráskódú tartalomkezelő (CMS) rendszer, weboldalak készítésére.
- Request Tracker – Nyílt forráskódú, web és email központú hibajegykezelő rendszer.
Választható operációs rendszerek
Kiknek javasoljuk: Azoknak a linux üzemeltetésben járatos rendszergazdáknak vagy cégeknek, akik saját maguk céljaira szeretnék és tudják használni a virtuális szervereket anélkül, hogy egy fizikai szerver üzemeltetésével kellene foglalkozniuk.
- Debian 6.0 Squeeze (standard) i386, x64
- Ubuntu 10.10 LTS (server) i386, x64
- Ubuntu 12.04 LTS (server) i386, x64
- CentOS 5 (standard) i386, x64
- CentOS 6 (standard) i386, x64
- Windows 2008 Server
- Windows 2012 Server
Technikai segítség
- Nyitvatartási időben (H-P 10:00 – 18:00) Telefonon / Email-ben
- Ügyeletben (munkaidőn kívül) e-mailben
- Telefonon PIN kód megadásával ügyfélkapunkon, vagy regisztrált email címről érkező kérés esetén teljesíthetjük csak a kéréseket.
- Szerver újraindítás, szolgáltatás indítás/leállítás (pl. ssh) csak kifejezett kérésre.
- Egyéb esetekben kizárólag e-mailben kapott, telefonos megerősítéssel végezhetünk munkát, a hibaelhárítás díjszabása alapján.